Diane Zimberoff tarafından geliştirilmiş, 25 yıllık çalışma ile kuramsal hale getirilip etkinliği ölçülmüştür.

Kalp Merkezli Hipnoterapi, zihni, ruhu ve bedeni ele alan ve değişimi bu üç alanda gerçekleştiren oldukça etkileyici bir terapi modelidir. Klasik telkin içeren hipnoterapiden farklıdır ve deneyimseldir.

Hipnoterapi ile sorunların kaynağına götürülür ve sıkışmış travmalar açığa çıkartılır, şifalanma enerjisi ile çalışarak kalp merkezli sevgi ile seanslar sonlandırılır. Olaylarda kendimiz ile ilgili çıkarttığımız anlamları ve mevcut davranışları değiştirmek için son derece etkilidir. İçinizdeki yaralı çocuk iyileşir, sanki yüklerden kurtulmuş gibi hafif hissedilir. Bedeni ve zihni oldukça rahatlatır. Kalp Merkezli hipnoterapi çok kısa sürede büyük değişimler sağlar ve kişi çoğu zaman hayatına yeni bir başlangıç yapar.

Kalp Merkezli hipnoterapi ile birçok alanda çalışılmaktadır. Kaygı bozukluğu, panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, öfke kontrol problemleri, ilişki sorunları, yeme bozuklukları, bağımlılık gibi durumların yanında beden ve zihin üzerinden çalışılarak migren, fibromiyalji gibi bedensel rahatsızlıklarda da oldukça etkili sonuçlar elde edilmektedir.